Divadlo Líšeň hrálo pro uprchlické děti a první dámu Ukrajiny

Divadlo Líšeň (zdroj: archiv Českého centra v Kyjevě)

.


„Vrať mu zemi, kterou musel opustit!“, požaduje princezna Sávitrí spravedlnost od Knížete Smrti…Za těch mnoho let, co hrajeme stínohru Sávitrí, ještě nikdy nerezonovala tato pasáž textu více, než na představení v Akademickém divadle loutek v Kyjevě, pár kroků od Majdanu, kde dosud hoří svíčky u nespočetných pomníčků s fotografiemi zesnulých. Publikem v divadle nám byly děti – utečenci z vybombardovaných oblastí nepřiznané války, z nichž většina se vyrovnává se smrtí v podobě ztráty někoho z nejbližších. Přítomni byli ale také houf reportérů, televize, členové prezidentské ochranky a manželka ukrajinského prezidenta Maryna Porošenko, která se účastnila hry Sávitrí jako zahajovacího představení festivalu.

Hráli jsme v ruštině (samozřejmě s „orientálním“ přízvukem), což děti ocenily, protože pocházejí právě z rusky mluvících oblastí. Jsem ráda, že jsme je alespoň na chvíli zabavili a potěšili. Plně jsem si také uvědomila, že jsme svědky situace, ke které je nutné se postavit přímo a zaujmout k ní jasné stanovisko. Hráli jsme dětem, které jsou sice zasaženy válkou, ale relativně v bezpečí. Ale jsou tu i děti právě teď ohrožené na životech v místech, kde se bojuje. A samozřejmě nejen děti. Ať již jde o lidi z Ukrajiny, Sýrie nebo jiné oblasti. Přes všechny absurdní i oprávněné obavy bychom se k nim měli chovat tak, jak bychom chtěli, aby se ostatní chovali k nám ve chvíli, kdy bychom přišli o střechu nad hlavou, své blízké a museli utéct z míst, kde normální život skončil.

Pavla Dombrovská

Festival Umělci dětem, který divadlo Líšeň zahajovalo 9. září, byl pořádán v rámci Středoevropské kulturní platformy. Projektu se účastnily i další evropské státy – Maďarsko, Slovensko a Rakousko. Kromě Kyjeva účinkovalo divadlo Líšeň také ve Vinnycji a Lvově a na jeho cestě po Ukrajině se podílely organizace České centrum Kyjev, Polský institut Kyjev a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

.


foto: divadlo Líšeň foto: divadlo Líšeň
z archivu Českého centra v Kyjevě z archivu Českého centra v Kyjevě

Komentáře jsou uzavřeny.